V dnešní době relativně velmi levné fototechniky se focení portrétů modelek stává oblíbenou zábavou. Je proto zajímavé vědět, čím se hlavně fotografování takových portrétů liší. V první řadě je totiž hlavním rozdílem ROLE MODELKY na fotografii. Kupodivu zjistíme, že velká část dnešních “portrétů modelek” spadá do nejdrsnější kategorie.

Dělení portrétů podle SPOLEČENSKÉ ROLE modelu

a) Modelka na snímku vykonává běžnou denní činnost a nepůsobí dojmem, že je pozorována.

Zde se fotograf pokouší zachytit něžnou krásu a modelka sama není nucena do pozice sexuálního objektu, který se nabízí. Tato úroveň fotografování vyžaduje pracný a citlivý přístup. Modelka působí dojmem, že ani neví, že je pozorována. Je prostě jen přirozeně krásná. I v této úrovni fotografie ale může být modelka v uměle vytvořených fotografických pózách. Pak se jedná i o práci s grafickým objektem aktu.

b) Modelka na snímku vykonává běžnou každodenní činnost, ale VÍ, že je subjektem fotografie

Na této úrovni modelka působí dojmem, že se ukázala právě jen fotografovi. Fotografie působí intimním dojmem, jako by póza modelky byla určena jen pro jednoho člověka.

c) Modelka se vědomě předvádí a vyzývá oko diváka svou erotickou přitažlivostí v běžném prostředí

 

d) Modelka se vědomě předvádí vystrojená přímo ke svádění erotickou přitažlivostí.

Na této úrovni je modelka situována do role pracovnice erotického podniku, která se líčením, oblékáním i pózou snaží přesvědčit zákazníka k tomu, aby si jí koupil na noc. Tato role je pro modelku už poměrně necitlivá a přesouvá jí do role zboží.